BJJ'nin Tarihçesi - Bjj İstanbul

Jiu Jitsu’nun ne zaman veya tam olarak nerede çıktığını söylemek çok güçtür. Birçok tarihçinin çabalarına ve Hindistan’daki Budist rahipleri işaret eden delillere rağmen savunma sanatının temel taşları Yunanistan, Çin ve Japonya’ya kadar gider. Dolayısıyla Jiu Jitsu’nun kaynağı bir kişiye, bir gruba ya da bir zaman dilimine atfedilemez. Çünkü Jiu Jitsu farklı tarihsel zamanlarda ve çeşitli kültürlerde sezgisel olarak ortaya çıkmış ve son olarak Brezilya’da geliştirilmiş bir savunma sanatıdır.

Milattan önce 2000 yıllarında hayatın her şekline derin saygısı olan Budist rahipleri saldırgana zarar vermeden bir saldırıyı durdurma amaçlı olarak Jiu Jitsu’yu kişisel savunma sistemi olarak kullandı. Böylece Jiu Jitsu, Budizmin gelişmesine paralel olarak Asya kıtasında Çin’e oradan da Japonya’ya doğru yayıldı.

Japonya’da bereketli, verimli bir çevre ile karşılaşan Jiu Jitsu, gelişti ve yaygın bir dövüş stili olarak kabul edildi.

Samuraylar arasında silahlı ve zırhlı bir düşmanı yenmek için bir metod olarak gelişen Jiu Jitsu sayesinde bir düşmanı etkisiz hale getirmenin en etkili yolunun düşmanı yere atmak ve eklemlerine uygulanan çeşitli tekniklerin olduğu öğrenildi. Bu teknikler saldırgana doğrudan karşılık vermek yerine saldırganın enerjisinin doğrudan ona karşı kullanılması prensibi çevresinde geliştirildi.

Kültür ve Harp Zanaatları Bakanlığı’nın üyesi Jigoro Kano (1860-1938) barış zamanında Jiu Jitsu’nun şöhretini geri kazanmasında önemli rol oynadı. Kano güncellediği eğitim programında Jiu Jitsu’nun tehlikeli tekniklerinden uzaklaşarak yeni metodlarla kadın ve erkeklerin dengeli bir hayat tarzını kucaklamasını sağladı. Böylece Kano, Jiu Jitsu’nun dövüş tekniklerinin ötesinde bireylerin gelişmesini destekleyen güçlü bir eğitim aracı olarak kullanılabileceğini gösterdi.

Kano’nun başarılı öğrencilerinden Mitsuyo Maeda ise bu spor dalını geliştirirken, hocasının Jiu Jitsu’ya kattığı yenilikleri kullandığı gibi bireysel savunma ve yerde dövüş tekniklerini de bu spora dahil etti.  Count Koma ismiyle meşhur olan Maeda, Jiu Jitsu’yu farklı kültürlere yaymak amacıyla yurtdışına gitti. Amerika ve Avrupa dahil olmak üzere birçok ülkeye seyahat ettikten sonra 1914’te Brezilya’nın kuzey eyaleti Belem do Para’ya yerleşen Maeda, bu bölgede bir Japon kolonisinin kurulmasına yardım etti. Maeda, burada hayatını kazanmak ve Japon kültürünü yaymak için dövüş becerilerini göstermek amacıyla gösteriler yapmaya başladı.

Carlos Gracie’nin Maeda ile ilk karşılaşması bu gösterilerden birinde oldu. Maeda’nın kendinden büyük ve güçlü rakiplerini yenmesi Carlos’u ona hayran bıraktı.

Carlos Gracie, babası Gastao ve annesi Cesalina’nın başına sürekli iş açan, enerjik ve isyankar bir çocuktu. Oğlunu disipline etmek isteyen Gastao oğlu Carlos’u Jiu Jitsu öğrenmesi için Maeda’nın programına dahil etti.

Jiu Jitsu ile 14 yaşında tanışan Carlos, Maeda ile yaptığı çalışmalardan çok etkilendi. Birkaç yıl boyunca hırslı bir öğrenci oldu. Jiu Jitsu pratiğini ilerleten Carlos, kişisel kontrolü ve özgüveni farketti ve daha önce hiç bu şekilde hissetmediğini anladı. Aradan altı yıl geçmişti ve ne yazık ki Carlos Maeda ile olan eğitimini bitirmek zorundaydı. Çünkü ailesi ile birlikte Rio de Janeiro’ya taşınmak zorundaydı.  Brezilya’nın başkentine yerleştiğinde 20 yaşında idi. Maeda’dan öğrendiği sanatı öğretmek istiyordu ve onun arkasından gitmeye karar verdi.Jiu Jitsu ihtirası ve onu şampiyon yapmak için Maeda’nın katkıları Carlos’un hayatında yeni anlamlar keşfetmesine yardımcı oldu. Böylece Carlos Jiu Jitsu’yu dünyada kendi yolunu bulmaya yardım edecek bir araç olarak görmeye ve kullanmaya başladı.

Carlos Gracie Jiu Jitsu’nun birinin hayatına getirebileceği akıl almaz yararları çok iyi biliyordu. Ayrıca bu sanatın Brezilya’da milli bir spor olarak büyüyebilmesi için bir okula ihtiyaç olduğunun da bilincindeydi. Böyle devasa bir projenin tek başına yapılmasının imkansız olduğunun farkında olan Carlos, kardeşlerine (Oswaldo Gracie 1904) (Gastao Gracie 1906) (Geoge Gracie 1911) ve (Helio Gracie 1913) Jiu Jitsu öğretmeye başladı.

Böylece ilk Gracie Brezilya Jiu Jitsu Okulu (Gracie Clan) 1925 yılında Rio de Janeiro’da kuruldu. Jiu Jitsu, Gracie ailesinin emeği ve başarıları ile nesiller boyu sürüp günümüze kadar geldi.

Barbaros Mah. Erzurumlu Sk. No:24/A Ataşehir – İstanbul
+90 538 623 5365

info@bjjistanbul.com

Her Hakkı Saklıdır – 2022 | BJJ İstanbul